Úvod Streptokok

Streptokok

Každý člověk se občas setkává s mikroorganismy, které mohou způsobovat infekční záněty na různých místech těla. Buď jde o viry nebo o bakterie. Mezi nejčastější a nejznámější bakterie patří streptokoky a stafylokoky. Jak už sám název napovídá, jde o organismy kulovitého tvaru, které se sdružují a rozmnožují v určitých útvarech.

Pro streptokoka je typické vytvářet řetízkovité útvary. Různé druhy streptokoků žijí na těle člověka v jakési neškodné symbióze, jiné, které se nazývají patologickými, mohou způsobovat různá zánětlivá onemocnění. Jde vesměs o vysoce nakažlivé a někdy i nebezpečné nemoci, s krátkou inkubační dobou (1-6 dní).

Co je to streptokok?

 Jak už bylo uvedeno, je to jeden z bacilů kulovitého tvaru, který vytváří tzv. řetízky. Jde o grampozitivní koky, které jsou původci ši

rokého spektra nemocí. Podle vlastností se streptokoky rozdělují do více než 20 skupin označujících se písmeny A – V.

Některé z druhů streptokoků jsou neškodné, jiné způsobují rozvoj různých, většinou hnisavých zánětů v respiračních cestách, ale i na kůži.

Mezi nejčastější patologické druhy streptokoků se kterými je možné se setkat jsou:

  • Streptokok skupiny A – Streptococcus pyogenes
  • Streptokok skupiny B – Streptococcus agalactiae
  • Pneumokok – Streptococcus pneumonie

Diskuse (46 komentářů)

Danka, (14. 03. 2017 06:23) Reagovat
priserne ma bolelo hrdlo, nedalo sa mi ani prehltnut, bodava bolest v uchu a zvacsena uzlina. isla som k doktorke, spravila mi vyter z mandli a zistila streptokoka. hned som dostala injekciu s penicilinom a povedala mi ze za 2-3 dni by som sa mala lepsie citit, no kym uzliny odpuchnu to moze byt aj 1-2 mesiacov.
Ludmila, (05. 09. 2017 12:42) Reagovat
Mám už 2 týdny oteklou sliznici jazyka nevím co stím.Prý to je od zubů,přehazují si mě jako horký brambor a nikdo stím nic nedělá.Prosím o radu co si koupit zubaře nemohu sehnat a pojištovna vzp nepomůže
Nový příspěvek
Copyright 2006–2023 © Streptokok.info
Kontakty