Úvod Streptokok

Streptokok

Každý člověk se občas setkává s mikroorganismy, které mohou způsobovat infekční záněty na různých místech těla. Buď jde o viry nebo o bakterie. Mezi nejčastější a nejznámější bakterie patří streptokoky a stafylokoky. Jak už sám název napovídá, jde o organismy kulovitého tvaru, které se sdružují a rozmnožují v určitých útvarech.

Pro streptokoka je typické vytvářet řetízkovité útvary. Různé druhy streptokoků žijí na těle člověka v jakési neškodné symbióze, jiné, které se nazývají patologickými, mohou způsobovat různá zánětlivá onemocnění. Jde vesměs o vysoce nakažlivé a někdy i nebezpečné nemoci, s krátkou inkubační dobou (1-6 dní).

Co je to streptokok?

 Jak už bylo uvedeno, je to jeden z bacilů kulovitého tvaru, který vytváří tzv. řetízky. Jde o grampozitivní koky, které jsou původci ši

rokého spektra nemocí. Podle vlastností se streptokoky rozdělují do více než 20 skupin označujících se písmeny A – V.

Některé z druhů streptokoků jsou neškodné, jiné způsobují rozvoj různých, většinou hnisavých zánětů v respiračních cestách, ale i na kůži.

Mezi nejčastější patologické druhy streptokoků se kterými je možné se setkat jsou:

  • Streptokok skupiny A – Streptococcus pyogenes
  • Streptokok skupiny B – Streptococcus agalactiae
  • Pneumokok – Streptococcus pneumonie

Diskuse (46 komentářů)

ikkkkkkkkkkkkm,, (04. 04. 2013 05:30) Reagovat
může se spreptokokem chodit do školy????????
ggggg, (25. 06. 2013 09:27) Reagovat
Já měla 13xpravou spálu. Streptokoky mám v sobě pořád. Nemohu je na nikoho přenést, ale ve chíli kdy jsem oslabená, jak psychicky, tak fyzicky...udělají paseku. Jsou horší věci, než toto!
Iva, (01. 10. 2014 11:55) Reagovat
Takže to u vás znamená, že když máte jednou streptokoka, že ho budete mít pořád? Myslela jsem, že se toho jde zbavit vždy, stejně jako že vždy je streptokok nakažlivý, ale asi je těhle "potvůrek" víc a liší se.
Lenka, (10. 09. 2013 06:09) Reagovat
Mě streptokoka zjistili náhodou, když mě dělali různá vyšetření související s ortopedickými problémy. V té době jsem ležela v nemocnici, tak mě rovnou začali nějaká antibiotika píchat. Je to už dlouhá doba, takže si to nepamatuju přesně, ale vím, že když jsem přišla po desíti dnech z nemocnice, že jsem pak ještě nějaká antibiotika brala, ale pak už jsem měla klid.
Zdena, (13. 01. 2014 14:45) Reagovat
A steptokok může souviset s ortopedickými problémy? Náš syn měl nějaké problémy s nohou. Zničehonic na ní nemohl došlápnout, byl nějakou dobu v nemocnici, pak nějakou dobu chodil o berlích a poté už to bylo dobrý. Už je to přes půl roku. Komplikace se nevrátily, ale nevím o tom, že by třeba zjišťovaly, jestli má streptokoka...
Milada, (09. 06. 2014 09:15) Reagovat
Asi může, protože neteř měla podobné problémy jako tu popisujete a výtěry ukázaly, že má streptokoka.
Filip, (07. 01. 2015 09:08) Reagovat
Když mám streptokoka, který se u mě nijak neprojeví, můžu jím nakazit někoho ze svého okolí? Názory se docela různí a já se v nejbližších dnech nedostanu k doktoru, abych se na to zeptal přímo jeho.
¨Hedva, (19. 11. 2015 07:02) Reagovat
Já myslím, že člověk může být pouze bacilonosičem a nakazit druhý, aniž by se u něj nějaké onemocnění projevilo. I když...teď si nejsem jistá, jestli si to nepamatuju v souvislosti s jinými bakteriemi....Raději se zeptejte lékaře.
Christena, (17. 08. 2015 07:43) Reagovat
It's remarkable in support of me to have a site, which is valuable in support of my know-how. thanks adminmy blog: Adderum: http://www.tangyeng.org.tw/index.php?option=com_booklibrary&task=view&catid=52&id=1019&Itemid=553
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Streptokok.info
Kontakty