Úvod Jaké jsou příčiny nákazy streptokokem?

Jaké jsou příčiny nákazy streptokokem?

Streptokokové nákazy jsou vysoce infekční, dají se tedy přenést z jednoho člověka na druhého, a to různou formou bližšího kontaktu:

 • Líbáním
 • Orálně genitálními praktikami
 • Kapénkami slin
 • Použitím infikovaného předmětu

K přenosu může dojít při styku s nemocným člověkem, ale i s bacilonosičem, to znamená s někým, který má v sobě přítomné infekční streptokoky a sám při tom nemá zdravotní problémy.

V kterých částech těla se vyskytuje streptokok?

 Pole působnosti streptokoka je široké, nejčastěji se vyskytuje:

 • V ústech
 • V hrtanu
 • V respiračním systému
 • Na kůži
 • V pochvě a děloze – asi u 20% žen
 • V uretře (močové trubici) u mužů – asi u 3% mužů
 • V konečníku

I na těchto místech je však mnohokrát přítomen bez jakékoliv známky onemocnění, což je na pováženou, protože nic netušící nositel může streptokoka přenášet na druhé lidi, kteří mohou onemocnět.


Diskuse (29 komentářů)

eliška, (02. 12. 2014 09:35) Reagovat
Mě zjistili streptokoka, když jsem skončila v nemocnici kvůli něčemu jinýmu. Prý to s mými zdravotními potížemi neskončilo, tak nevím. To je tak, když se jednou za čas ocitnu u doktora, a pak se nestačím divit, co všechno mi je. Streptokoka mě zaléčili injekcemi, ale asi ještě budu brát nějaký prášky.
Zita, (30. 10. 2015 10:01) Reagovat
Já jsem kdysi ještě jako dítě také měla streptokoka a vůbec nevím, jak jsem k němu přišla. Mám pocit, že mi ho zjistili, až když jsem měla nějaké potíže, které ani nevím, jestli s ním souviseli. Tenkrát mi toho doktoři moc neřekli.
Hanka, (28. 12. 2015 09:39) Reagovat
Já jsem také měla streptokoka už docela dávno a vím, že mě léčili antibiotiky. Když pak streptokok zmizí, je větší riziko, že se u té osoby objeví při nějakých problémech (třeba oslabená imunita) znovu, nebo to tak nefunguje? Bojím se, abych ho neměla v těhotenství.
Kači, (03. 03. 2016 19:27) Reagovat
Streptokoka mi teď doktorka potvrdila z krve, tak jsem zvědavá, jestli se mi ho podaří rychle zbavit. Snad ano a snad jsem jím nikoho nenakazila.
Hanka, (09. 04. 2016 18:38) Reagovat
Držím palce, já ho sice nikdy neměla, ale v rodině byl. Někdy je to nadlouho, ale zase je to už dřív, tak možná dnešní medicína umí víc a je to taky dost individuální.
lucie, (14. 03. 2016 11:50) Reagovat
Přítel, který má dlouhodobě streptokokovou infekci v dýchacích cestách mi prováděl orální sex. Je možné, že bych měla tuto infekci v pochvě? Příznaky nemám.. Díky, L.
Jana, (25. 05. 2016 09:24) Reagovat
Dobrý den, máme 3 letou holčičku, která onemocněla streptokokem - zase. Po měsíci opět užíváme antibiotika. Říkám si že to už snad neni možné a napadlo mě, můžou být rodiče bacilonosiči, ikdyž se oba cítíme zdraví. Je možné to nějakými testy zjistit?Děkuji za odpověď Jana
Ivana, (03. 06. 2016 08:43) Reagovat
Nemám nějaké rozsáhlé znalosti o streptokoku, ale myslím, že jsem někde četla právě o tom, že někteří lidé ho mohou mít a nemají žádné příznaky - jsou "jen" bacilonosiči. Já myslím, že výtěr by vám mohla udělat i praktická lékařka.
Eriika, (30. 06. 2016 07:33) Reagovat
Takže když se objeví v rodině, tak by se měli nechat vyšetřit všichni členové i ti, kteří nemají žádné příznaky, aby nebyly bacilonosiči. To by se pak toho problému nezbavili.
Corinne, (12. 06. 2016 21:05) Reagovat
Truly no matter whether someone doesn't know then its approximately other viewers that they may assist, so here it occurs.Also visit my web blog: WaylonOBouck: http://s.nyguangyi.com/comment/html/index.php?page=1&id=12953
Nový příspěvek
Copyright 2006–2023 © Streptokok.info
Kontakty